Bu yılın ikinci güneş tutulması, 3 Kasım Pazar günü meydana gelecek. Türkiye`den 10 Mayıs`daki halkalı güneş tutulması gözlemlenememişti, hibrit güneş tutulması ise bu sefer takip edilebilecek. 3 Kasım günü gerçekleşecek bu tutulma, halkalı tutulma olarak başlayacak ve tam tutulma olarak devam edecek.

 

Güneş tutulması yeni başlangıçları sembolize ediyor. Astrolog Medyum Kağan tutulmaları değerlendirdi ve burçlara olan etkisinin nasıl olacağını yorumladı. 3 Kasım 2013 Pazar günü meydana gelecek halkalı Güneş tutulması hangi burçları nasıl etkileyecek? Güneş tutulmasının burcunuza etkilerini okumak için tıklayın

 

Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olacağı için hibrit tutulma olarak adlandırılıyor. Tutulmanın başlangıcı ve büyük bölümü Atlantik Okyanusu üzerinde gerçekleşecek. Ay`ın gölgesi Afrika`nın batısında karaya basacak ve Afrika kıtasının doğusuna ulaştığında tutulma sona erecek. Tutulma, Afrika`nın tam tutulma şeridi dışında kalan bölümünün neredeyse tamamından ve bazı güney Avrupa ülkeleriyle Türkiye`den parçalı tutulma olarak görülebilecek.

 

Türkiye`de gün batımında izlenebilecek olan tutulma sırasında güneyde Güneş`in yüzde 7 kadarı örtülürken, kuzeyde tutulmayı fark etmek zor olacak. 3 Kasım 2013 Pazar günü parçalı Güneş Tutulması gerçekleşecek. Türkiye saati ile 15:20 – 16:10 arasında gerçekleşecek olan bu tutulma saat 15:45′te maksimumuna ulaşacaktır. Ancak Güneş’in sadece %6.5′lik kısmı örtüldüğünden yerin aydınlanmasında farkedilebilir bir etki olmayacaktır.

 

Astrolojide Güneş tutulmalarının kimliğimiz, yaşam enerjimiz, irademiz aynı zamanda hayatımızdaki erkek figürleri (patron eş ve baba gibi) ülke yöneticileri ve liderler üzerinde etkili olduğu söylenir. Tutulmalar hayatımızda süre giden bir şeylerin gün yüzüne çıkıp onların büyümesine, ilerlemesine veya sonlanmasına imkan verirler. Gizli kalmış bazı konuları açığa çıkarırlar çünkü değişim zamanı gelmiştir. 1 Kasım 2013 de kesinleşen senenin ikinci Pluton Uranüs karesi de bu değişim ve dönüşüm vurgusunu arttırıyor.

 

3 Kasım saat 15:50’de akrep burcunun 11. derecesinde Yeniay ile birlikte bir Güneş Tutulması yaşanacak. Bu tutulma ülkemizin güneyinden, Kuzey Atlantik kıyıları, Ekvator bölgesi, Güney Amerika’nın kuzeyi, Avrupa’nın güneyi, Ortadoğu ve Afrika’dan görülebilecek. Tutulmanın etkisi yaklaşık 1,5 yıla yayılacak. Tutulma yöneticisi Marsın Temmuz sonunda Akrep burcuna geçmesiyle birlikte Ağustos ayı da dahil olmak üzere konular daha da hareket kazanacak, netleşmeye başlayacak.

 

Akrep burcunda Yeniay zamanında gerçekleşecek olan bu tutulmaya Satürn Merkür ve Kuzey Ay Düğümü (KAD) de eşlik edecek. Çok sayıda gezegeninin akrep burcunda yerleşmiş olması genel olarak; gerçekleri sezme ve kavrama arayışında olduğumuzu, uzlaşmayan vazgeçmeyen pes etmeyen, sağlam temeller inşa edebilmek için krizler yaşamaya hatta var olanı yıkmayı göze alabilen bir ruh hali içinde olabileceğimizi gösteriyor. Tutulmanın yönetici gezegeni Mars, başak burcunda ve tutulma derecesini destekleyici bir açı yapıyor. Bu da bize; yeni başlangıçlar yapmak için enerjimizi gücümüzü verimli pratik organize biçimde kullanabileceğimizi anlatıyor. Mars ile Pluton arasındaki uyumlu açıda; hedeflerimizi gerçekleştirmek için  stratejik ve kararlı hareket edersek, detaylı araştırmalar yaparak girişimlerde bulunursak başarıyı yakalayabileceğimizi anlatıyor.

 

Satürn’ün Güneş ve Ay ile birleşmesi, tutulmanın destekleyici etkiler içermesine rağmen sorumlulukları kısıtlı şartları ve engelleri de beraberinde getirdiğini vurguluyor. Sabır, yeniden yapılanma, çalışma, görevleri kurallarına-kanuna uygun şekilde yerine getirmek uzun vadede bizi kalıcı ve sürekli başarıya ulaştırabilir. Ancak bu hiç de kolay olmayacak gibi gözüküyor. Merkür’ün retro ve (Güneşten) yanık durumda oluşu; başlattığımız iş ve ilişkilerin eğitimin veya tedavinin zamana ihtiyacı olduğunu, işlerin hızlı akamayabileceğine işaret ediyor. Sabır ve konsantrasyon yine anahtar sözcüklerden. Bu dönemde aşırı hassasiyet gösterebilir, düşünce veya sözcüklere takılı kalabiliriz. Belki de geçmişle yüzleşip hataları gözden geçirerek, içe yönelip yeni fikirler bakış açıları kazanmaya çalışmak bizleri başarıya ulaştırabilir.Özellikle 11 Kasımda Merkür retrosunun bitmesi ve sonrasında Merkürün tutulma derecesini tetikleyeceği 22 Kasımda yeni fikirler üzerinde yoğunlaşmak, geçmişi geride bırakıp harekete geçmek daha doğru olabilir.

 

 

Güneş ve Ay “Acrux” sabit yıldızı ile birleşiyor; olaylara pratik çözümler getirme ve gizli taraflarını başarıyla ortaya çıkarma şansını bize verebilir. Kimliğimizi bu yönde ve başkalarını da düşünerek ortaya koyabiliriz. Mars “zosma” ve Pluton “facies”sabit yıldızı ile birleşiyor; planlarımız doğrultusunda hareket ederken kurban durumuna düşme, dışlanma, eziyet görme ve kendini feda etme durumları ile karşılaşabileceğimiz yönünde bizi uyarıyor. Bu yönde dikkatli ve uyanık olmakta fayda var.

 

Yaşamınızın hangi alanında tutulmanın etkisiyle karşılaşacağınızı yükselen burçlara göre yaptığım analizi okuyarak öğrenebilirsiniz. Tutulma Akrep burcunda gerçekleşeceğinden haritanızda akrep burcunda bulunan ev ve konuları, orada yerleşmiş gezegenler üzerinde etkili olacaktır. Daha detaylı bir analiz için Astroloji Danışmanlığı almanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir