Sıhhatli, gösterişli, zevke düşkündürler. Endişe ve keder nedir bilmezler. Güler yüzlü ve konuşkandırlar. Tertipli olup, emretmeyi severler ve amir olmak isterler. Ama, munis ve iyilikseverdirler. Temiz kalpli ve zekidirler. Ancak, hür olmayı isterler. Her şeyin iyi ve kötü taraflarını görebilirler. Kanun, kaide usul ve prensiplere ziyadesiyle itaat ederler. Vefakar olup, aşkları da devamlıdır. Zarafet ve kibarlığa çok önem verirler. Oldukça kıskançtırlar. Ama bu tabiatları pek tehlikeli değildir. Midelerine de düşkündürler. Bu burçta Doğanlar kalça, bacak hastalıklarına istidatlı oldukları cihetle bu kısımlarına dikkat etmeleri gerekir. Doğum günlerinde yıldızlarının açılarına göre üç vasıfa ayrılırlar.

 
Birinci Vasıf ( 23 Kasım – 2 Aralık ) Alim, hakim, devlet adamı veya bunlar gibi bir meslek sahibi olabilirler. Eğer doğdukları saat Utaridin uğursuz bir saatine rastlamışsa esnaf veya amele olurlar. Hayatları boyunca türlü felaketlerle karlaşırlar. Bir keresinde de öldürülmek tehlikesiyle karşılaşırlar. Endamları mütenasip ve güzel yüzlü oldukları için ahbap ve dostları arasında muteber ve sevimli olurlar. Ellerinden alınan şey her ne olursa olsun, onu türlü zorluklarla tekrar geri almayı başarırlar. Konuşmayı severler, fakat dinlemeyi sevmezler. İkiyüzlülüğü ve iki yüzlüleri sevmezler. Aşk hususunda hissi değillerdir.

 

Bunun için kendilerini anlayan bir kadınla evlenecek olurlarsa çok mesut olurlar. Son derece titizdirler. Düşünmeyi de severler. Sıhhatleri umumiyette iyidir. Fakat sinirlerine dikkat etmeleri iyi olur. Ayrıca kalça ve bacak kısımları hastalanmaya istidatlıdır. Bu vasıfta doğan erkekler hakim, alim, devlet, adamı veya esnaf ve amele olabilecekleri gibi her türlü sanatta da muvaffak olurlar. Siyah veya mavi renkli elbiseler giyip, elmas veya yakut taşlı yüzük takarlarsa mizaçlarıyla ahenk içinde olurlar. Ancak düşmanları az bir kişi olmaya çalışmalıdırlar. Çünkü tehlike her zaman yanlarındadır.

 
İkinci Vasıf ( 3 – 12 Aralık ) Bu vasıfta olan erkekler yer değiştirmeyi ve seyahat etmeyi severler. İnatçı olup, tembelliğe meyillidirler. Çok uyur ve çok unuturlar. Bir halde sebat etmezler. Eğer doğdukları anda ay uğurlu bir saatte ise hürmet edilir kişi ve bir cemiyete baş olurlar. Eğer ayın uğurlu olmadığı bir saatte doğmuşlarsa, emir altında çalışırlar. Hissi değildirler. Hür yaşamak isterler, çok arkadaş ve dost sahibi olurlar. Bir işte devamlı çalışmayı sevmezler. Sabırlı olmayı öğrenirlerse çok iyi olur sinir hastası olmaya istidatlıdırlar. Seçtikleri meslekte başarılı olmaları için kabiliyetleri vardır. Ancak, azimli olmayı öğrenmeleri lazımdır. Bu vasıfta doğanlar hukukçu, bankacı, memur, katip, nakliyeci, gemici ve balıkçı, olabilirler. Beyaz, mavi ve açık yeşil elbiseler giyip elmas veya topaz taşlı yüzük taşırlarsa mizaçlarıyla tam bir ahenk içinde olurlar.

 

Üçüncü Vasıf ( 13 – 22 Aralık ) Dostlarından çok felaket görürler. Bir sihire uğrarlar fakat bundan kurtulurlar. Çok kazanırlar. Miras yerler fakat ellerinde bir şey kalmaz. Ancak, her işte talihleri yaverdir. Bu vasıfta doğanlar disiplinlidirler. Kendilerine hakim oldukları cihetle herkes tarafından sevilirler. Açık sözlüdürler. Eşlerine sadık olurlar. Kırmızı, kahverengi veya siyah renkli elbiseler giyip, topaz veya elmas taş gibi yüzük taşırlarsa; mizaçları ile ahenk içinde olurlar. Bu vasıfta doğanların sinirleri sağlamdır. İyi bir yazar, bankacı, idareci ve organizatör olabilirler. Ayrıca bunlara benzer mesleklerde de başarılı olabilirler.

 

Hayat ve maişeti Hayat ve maişetleri güzeldir. Her yaptıkları işten fayda görürler. Kalpleri temizdir. Bunun için tanıyıp bilmedikleri kişilere de iyilik ederler. Akıbetleri hayırdır.Yaşları ilerledikçe mertebeleri ilerler ve daha da çok iyilik etmeye yönelirler.

 

Mal ve ticareti Kafi miktarda kazançları olur. Kazanırken zahmet ve meşakkat çekerler. Fakat 30 yaşından sonra çok büyük bir servete sahip olurlar. İşte o zaman kimseye muhtaç olmadan yaşarlar.

 

Kardeşleri Erkek kardeşleri olur fakat onlarla pek geçinemezler. Onlar yüzünden zahmet çeker ve zarar görürler. Kardeşleri çoğu zaman düşmanlık eder. Fakat Allah cc ın izni ile onlardan zarar görmezler. Kardeşlerinin çoğu onlardan önce vefat ederler.

 

Ana-baba münasebetleri Ana babaları tarafından çok sevilirler. Ebeveynlerine karşı muti ve hürmetlidirler. Onlardan pek az miras yerler ve fayda görmezler.

 
Evlatları Çocuklarının kendinden önce vefat etme ihtimali vardır. Oğullarının birinin vefatına çok üzülse de diğer bir oğlu sayesinde dert ve üzüntülerinden kısmen kurtulurlar.

 

Hastalık ve İlletleri Hastalıklarının çoğu soğuk almaktan ve kuruluktan ileri gelir. Bunun için de vücutlarının çoğu yerinde sancılar olur. Hasılı kalça ve bacak hastalıklarına istidatlıdırlar. Sık sık müshil, hint tuzu alıp, ağrıyan yerlerine ağrı kesici ilaçlar sürerlerse çok faydasını görürler.

 

Evlilik Hayatı Başından üç nikah geçmesi ihtimali vardır. İki zevcesi vefat eder. Onlar için en uygun ve hayırlı zevce sarışın ve kumral kadınlardır. Bir kadın sihir yaparsa da, Allah cc ın izniyle kurtulur.

 

Korku ve Ölüm Tehlikesi Denizde boğulmak tehlikesi vardır. 6, 10, 20, 30 ve 53 yaşlarında ölüm tehlikesi vardır. Bunları atlatırlarsa 73 sene yaşarlar.

 

Yolculukları Çok yolculuk etmeleri hayırlı değildir. Bilhassa deniz yolculuklarından sakınmaları gerekir. Mecburen yolculuk etmeleri gerekirse, yola Perşembe günü çıkmalarında fayda vardır. Ancak bu yolculuklardan da çabuk dönmeleri hayırlı olur.

 

İzzet ve İkbali Halk indinde muhterem olurlar. İzzet ve Rıfatları gittikçe artar. Muhitlerine göre büyük bir mevki sahibi olurlar. Ehil iseler devlet hizmetine girerler.

 

Emel ve Arzuları Emel ve arzularında sebat ederler. Ümit ettikleri şeye er geç nail olurlar. En sonunda zengin olurlar. Huzur ve Refah içinde vefat ederler.

 

Düşman ve Hasetçileri Erkek ve kadın olmak üzere çoğu düşmanları sarışınlardır. Zira böyle kimselerin sihir yapmaları muhtemeldir. Zevce, dost ve ortak olarak tabiatı su olanlardan sakınmalıdırlar. Bunlarla ortak iş yapmaları iyi değildir. Çünkü, ortak işlerde pişman ve nadim olurlar. Ayrıca kefil olmaktan da sakınmalıdırlar. Çünkü, kefalette müşkül duruma düşebilirler. Hayırlı günleri Perşembe hayırsız günleri Salıdır. Koyun ve kuzu etleri, tereyağı, sebze yemekleri, meyve ekşi şeyleri yemelerinde fayda vardır. Sığır eti, mercimek, bakla ve kuru fasulye yemekten sakınmalıdırlar. Çünkü, bu gibi yiyecekler beş çeşit hastalığa sebep olurlar. Bunlar da sevda, safra çoğalması, baş dönmesi, sırt ve diz ağrılarıdır.

 

Bu hastalıkların devası da, müshil almak, diz ve sırta içyağı veya kekik yağı sürmektir. Ayrıca keten elbise giymeleri de çok iyi olur. Yeni ay gördükleri zaman bir erkek yüzüne bakarlarsa o ay kendilerine mübarek olur. Bir iş için müracaat etmek isterlerse, perşembe günü erken saatlerde başvurmalarında hayır vardır. Yatarlarken başlarını kıble cihetine koyacak olurlarsa, her türlü musibetten emin olurlar. Her şeyden emin ve mahfuz ve başarılı olmak dilerlerse, temiz bir kağıt üzerine safran, misk ve gülsuyu ile kendilerine ait yıldız saatinin mesud bir diliminde, yıldızlarının özel duasını yazdırıp, üzerlerinde taşımalarında fayda vardır.

 

Ey bu vasıfta doğan kişi isteklerine er geç nail olacaksın. Talihin parlak olup, yıldızın mesuttur. Giriştiğin işlerde endişe edip üzülme, Allah cc a sığın ancak ondan yardım iste. Canları sıkıldığı zaman, Hüseyni, Acemaşiran ve Muhayyer makamında bestelenmiş şarkıları dinleyecek olurlarsa biiznillahi teala faydasını görürler. Alim, hakim, bankacı, müdür politikacı, avukat, devlet memur, imam veya araştırmacı olabilirler. İştahları yoktur. Fakat iyi yemekleri tercih ederler. İçkiye meyaldırlar. Yemeklerinin de baharatlı olmasını tercih ederler. Yaşlandıkça, iştahları daha da artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir