Vefk, dılı, satır, kutur, hane, orta hane gibi şekillerden oluşur. Vefkin hazırlanması kadar çizilmesi de önemlidir. Onun içinse Vefkin yazılacağı geometrik şeklin simetrik olması çok önemlidir. Vefk cetvel yardımıyla sağdan sola doğru, birbirini kesen doğru çizgilerle çizilir. Vefkin dılı ve satırları haneleri, hanelerde Vefki oluşturur. Vefk çizerken yukarıdan aşağıya doğru çizilen doğru çizgilerden meydana gelen kısımlara dılı, sağdan sola doğru çizilen doğru çizgilere de satır denir.

 

Kutur Karşılıklı köşeleri birleştiren çizgilere kutur, bunların arasında kalan hanelere de kutur haneleri denir. Haneler dörtgen içindeki küçük kareciklerden oluşur. Herhangi bir vefk, kaçlı olursa olsun, 1. hanesi başlangıç 9. hanesi de son hanedir.

 

Vefkin vasatı nasıl bulunur? 3’lü vefkin vasatını bulmak için dılı yada satır haneleri toplanır çıkan sonuç 3’e bölünür. Örneğin aşağıdaki vefk Lafz-ı Celal yani Allah isminin vefkidir ve Allah isminin ebced değeri 66’dır. Bu vefkin vasatını bulmak için dılı (kenar) hanelerini topluyoruz 19+24+23=66 elde edilen 66’yı 3’e bölüyoruz. 66/3=22 eder. 22’de bu vefkin vasatıdır. İşte 3’lü bir vefkin, dılı, satır, kutur ve vasatı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir