Vefk ilmi en az büyü tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. Kuran’ı Kerim’deki Bakara Suresi’nin 102. ayetinde de belirtildiği gibi insanlığa büyü yapmayı Hz. Süleyman döneminden önce Babil’de bulunan Harut ve Marut ismindeki 2 melek öğretmiştir. Bugün, Suriye, İran, Mısır, Fas, Cezayir ve İsrail gibi ülkelerde İbranice harflerle yazılmış çok eski vefkleri görmek mümkündür. Yahudilerde, Musevilerde ve Hristiyanlarda vefkin adı talısman olarak geçmektedir ve bu topluluklarda talısman adı altında bir çok vefk görmek mümkündür. Bu vefklerin bir çoğununda Hz. Davut yıldızı olarak bilinen 8 köşeli yıldız içerisine yazıldığı görülmektedir. İşte 8 köşeli yıldız içerisine yazılmış çok eski bir vefk örneği.

 

 

Yüzlerce yıllık el yazması vefk kitapları

Vefklerin Osmanlı İmparatorluğu’nda önemli bir yeri vardı. Müneccim başları, vefk ilmine vakıftı ve sarayda görev yapıyorlardı. Osmanlı padişahları yapacakları her iş müneccim başlarına danışırlardı. Ülkemizdeki kütüphaneler ve müzelerde 400-500 yıllık el yazması bir çok eser vardır. Bu eserlerin bir çoğunu havas kitapları oluşturur ve bu kitaplarda binlerce vefk en ince detaylarıyla anlatılmaktadır. İşte o el yazması vefk kitaplarından bir tanesi.

 

Osmanlı padişahlarının tılsımlı gömlekleri

Topkapı Sarayı’nda Osmanlı padişahlarına ait onlarca tılsımlı gömleği görebilirsiniz. Bu tılsımlı gömlekler padişahlara özel hazırlanırdı ve 2-3 yılda tamamlanırdı. Bu tılsımlı gömleklerin üzerinde onlarca vefk görebilirsiniz. Padişahlar bu gömlekleri giymeden savaşa katılmazlardı, çünkü bu tılsımlı gömlekler savaşta korunmak ve düşmana galip gelmek için özel hazırlanırdı. Tılsımlı gömlekler haberini izlemek için tıklayın İşte padişahlara ait tılsımlı gömleklerin fotoğrafları

 

 

 

Yukarıda sol taraftaki tılsımlı gömleğin üzerinde 7’li vefkler var bu vefkler Celcelutuye vefkleri. Sağ taraftaki vefkerde yine Hz. Davut yıldızı olarak bilinen 8 köşeli yıldızın kullanıldığını görüyoruz. Kısacası vefkin tarihi tam olarak bilinmemektedir fakat insanlık tarihi kadar eski olduğu aşikardır. Eski çağlarda yaşayan bütün uygarlıkların büyü kadarda vefklerle ilgilendiği kanıtlanmış bir gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir