4 Element yaşamın sürekliliğini sağlar. Bu elementler, toprak, ateş, hava ve sudur. Toprak, ateş, hava ve su grubu olmak üzere burçlarda 4 ayrı gruba ayrılır. Koç, Aslan ve Yay burcu ateş grubu, Boğa, Başak ve Oğlak burcu toprak grubu, İkizler, Terazi ve Kova burcu hava grubu, Yengeç, Akrep ve Balık burçları da su grubu burçlardır. Bu nedenle her grubun anlaşabildiği yada anlaşamadığı gruplar vardır. Örneğin toprak grubu burçlar su grubu burçlarla daha iyi anlaşır.

 

Bundan dolayıda vefk ilminde burçlar ve mensubu oldukları grup önemlidir, çünkü kişiye özel vefkler o kişinin burcuna ve grubuna göre yapılır. Örneğin; toprak grubu burçlar toprağa, su gurubu burçlarda suya düşkündür. Özellikle su grubu olan burçlar balık gibi hiç sudan çıkmak istemezler. Bu nedenle kişiye özel hazırlanacak vefklerde o kişinin burcuna ve grubuna dikkat edilir. Mesela burcunuz toprak grubu bir burç ise size toprak unsurlu bir vefk hazırlanır. Her vefkin toprak, ateş, hava ve su gibi 4 unsuru vardır. Örneğin; Lafza-i Celal yani Allah isminin vefki 4 çeşittir ve toprak, ateş, hava ve su unsurlu vefklerdir. Aşağıdaki tabloda belirtildiği gibi vefk ilminde, Arapça harflerde toprak, ateş, hava ve su harfleri olarak 4’de ayrılır. Vefk hazırlanacak kişi hangi grubu mensupsa o grubun harfleriyle vefk hazırlanır.

 

 

Aşağıdaki tabloda toprak, ateş, hava ve su unsurlarının 3’lü vefklerini görebilirsiniz. Bu vefklerin bir satırının yada bir dılısının (kenarının) toplamı 15’tir. 15 Havva’ya işarettir. Aşağıdaki vefklerin herhangi birinin 3 satırının yada 3 dılısının (kenarının) toplamı 45’tir. 45’de Adem’e işarettir. Aşağıdaki vefkler 3’lü vefklerdir ve hepsinin vasatı (orta hanesi) 5’tir. 3×5=15 eder. 15’de vefkin bir satırının yada dılısının toplamıdır. 3×15=45 eder. Buda 3 satırın yada 3 dılının toplamıdır. Buna da vefkin mesahası denir. (Üçlü vefk olduğu için 3 ile çarpıyoruz.) İşte o vefkler.

 

 

Ateş unsurlu vefkler Ateş unsurlu vefkler yakılarak yada kişinin üzerinde taşımasıyla etki eder. Aşk, sevgi, muhabbet ve ayrılmış kişileri birleştirmek maksadıyla yapılan vefkler ateş unsurlu vefklerdir. Ayrıca bu vefkler oldukça etkili vefklerdir.

 

Hava unsurlu vefkler Hava unsurlu vefkler ağaç dalına yada rüzgar gören bir yere asılarak uygulanır. Bu vefkler çok çeşitli amaçlar için yapılabilir. Aşk ve sevgi içinde yapılanları vardır.

 

Su unsurlu vefkler Su unsurlu vefkler, denize, akar suya atılarak veya su ile içerek yada içirilerek uygulanır. Genelde kişi üzerindeki kötü enerjileri ortadan kaldırmak amacıyla yapılır. Aşk, muhabbet yada şifa içinde bu vefkler yapılır ve oldukça da etkilidir.

 

Toprak unsurlu vefkler Toprak unsurlu vefkler genelde toprağa gömülürek uygulanır. Bu vefklerin bir kısmı da kişinin üzerinde taşımasıyla etki eder. Yüzlerce çeşidi vardır ve toprağa gömülenleri çok etkilidir. Toprak unsurlu vefklerin etkisi çok uzun süre devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir