Çok yönlü Teraziler, çocukluk yıllarında epey çekingendirler. Problemsiz bir bebeklik geçirirler. Uslu, yemek problemi olmayan ve fazla ağlamayan bebeklerdir. Rahatları yerinde ve gürültüsüz bir ortamda dakikalarca kendi kendilerine vakit geçirebilirler. Hislerini kolay kolay açmayan Terazi çocukları, aslında sürekli sevgi beklerler. Anne-babanın çok anlayışlı ve sabırlı olmasıyla bu mecburiyetten sıyrılabilir. Bu çocuk, güzelliklere düşkün, duygulu, nazik, terbiyeli bir tiptir.

 

Erken yaşta onun hangi konuya kabiliyeti olduğunu anlamak ve onu bu yönde geliştirmek çok yararlıdır. Özellikle anne-çocuğuna çok itina etmeli ve gelişme çağında ona sevgi, seks vs. gibi konularda bilgi ve öğüt vermelidir. Böylece çocuk, duygularıyla mantığı arasında daha iyi denge kurabilir. Bu sayede ergenlik çağında duygusal konularda hata yapması da önlenir. Terazi burcunda doğan çocuk, iyi yetiştirilir, ailesi tarafından takdir ve sevgi görürse, ileride çok başarılı olabilir.

 

Terazi çocukları genelde iyi huyludurlar. Barışçı yaklaşımları ve doğal çekicilikleriyle başkalarının da sevgilerini kazanırlar. Genellikle ağlamak yerine uyumayı tercih ederler. Uyandıkları zaman yüz mimiklerinden tatlı bir rüya gördüklerini anlamanız hiç de güç olmaz. Teraziler çevrelerine karşı çok hassastırlar. Sürekli bağıran ve tartışa aile büyüklerinden rahatsızlık duyar, hayal kırıklığına uğrarlar. Zekaları çok çabuk gelişir. Kısa zamanda geniş bir kelime hafızası oluştururlar. Terazi çocukları, sosyalleşmeye okul yıllarında başlar, pek çok arkadaşını eve getirirler. Kararsızdırlar. Bu nedenle hızlı düşünmek ve karar vermek için desteğe ihtiyaçları varıdır. Sınırlarını doğru belirlemeleri, kendilerine olan güvenlerini ve karar verme yeteneklerini artıracaktır.

 

Politik davranmayı çok iyi bildiklerinden tüm aile bireyleriyle iyi anlaşırlar. Her şeyin yolunda gitmesini isteyen Teraziler, aile hayatında da belli bir uyum ister. Parlak, eğlenceli ve barış dolu bir hayat onlar için önemlidir. İyi bir üslupla yaklaşılsa bile her çocuk gibi eleştiriden hoşlanmayan bir tavır sergilerler. Eleştirilmekten hiç hoşlanmadıkları için karşısındakinin yaşına bakmaksızın aniden küstahça cevap verebilirler. Bu nedenle ailelerin, Terazi çocuklarına nasıl yaklaşılması gerektiğini bilmeleri zor olabilir.

Ceza, disiplin getirse de bir süre sonra fayda etmemeye başlar. Çünkü o da ailenin ona duydukları sevgiyi gizli silah olarak kullanabilir. “Beni cezalandırdığınıza göre beni sevmiyorsunuz” diyerek odaya kapanabilir. Oldukça hassas ve alıngan olan Terazi çocuklarını doğru yönlendirmek ve disipline etmek biraz zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir