Regâib kandili nedir ve ne zaman kutlanır?

Bu yıl 16 Mayıs Perşembe gününü 17 Mayıs Cuma gününe bağlayan gece Regâib kandili. Recep ayındaki ilk Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan geceye  Leyletu’l Regâib, rekaib gecesi denir. Regâib ”arzulamak, istemek ve meyletmek” anlamına gelen Arapça kökenli bir kelimedir. Regâib kandili, Peygamber efendimizin annesi Hz. Amine’nin, Peygamberimize hamile olduğunu anladığı, Cebrail a.s’ın, hamileliğini ve kime hamile olduğunun müjdesini Hz. Amine’ye bildirdiği gecedir. Regâib ifadesi de meleklerin dilinden sadır olmuştur.

 

Regaib kandilinde nasıl ibadet edilmelidir?

Çarşamba gecesi sâhura kalkılır, sâhur yapılarak oruç tutmak için niyet edilir. Perşembe günü oruç tutulur ve akşam ezanı ile birlikte iftar edilir yani oruç açılır. Aynı gün akşam namazı ile yatsı namazı arasında da 12 rekat hacet namazı kılınır. 2 rekatta bir selam verilerek kılınan bu namazda, Fatiha’dan sonra her rekatta 3 İnna Enzelnahü ve 12 İhlas-ı şerif okunur. Namazdan sonra 7 salatı ümmiye okunup secdeye varılır. Salatı Ümmiye: “Allahümme salli ala seyyidina Muhammed’inin nebiyyi’l-ümmiyyi ve ala laihi ve sahbihi ve sellim.”

 

Secdede 70 defa ” Subbuhun Kuddusün rabbüna ve rabbü’l-melaiketi ver-ruh.” okunur. Secdeden kalkıp 1 defa “Rabbiğfir verham ve tecavez amma ta’lem.İnneke enete’l-eazü’l-ekrem.” okunur.

 

Tekrar secdeye varılıp yine 70 defa “Subbuhun Kuddusün rabbüna ve rabbü’l-melaiketi ver-ruh.” okunur. Secdeden kalkıp Yüce Allah’a şu şekilde iltica edilir. “Allahümme barik lena fi recebe ve şa’ban ve bellığna ramazan.”

 

Regâib gecesinden sonraki gün yani Cuma günü öğle ile ikindi arasında 2 rekatta bir selam verilerek 4 rekat şükür namazı kılınır. Her rekatta 1 Fatiha, 7 Ayetül Kürsi, 5 İhlası şerif, 5 kul euzü birabbbil felak, 5 kul euzü birabbin nas okunur. Namazdan sonra 25 defa ” La havle vela kuvvete illa billahi’l-aliyyi’l-azimi’l-kebiri’l-müteal.” 25 defada “Estağfirullahe’l-azıym ve etübü ileyk.” denilip dua edilir.

 

Peygamber Efendimiz H.z Muhammed (sav)’in Regâib kandilinde bu şekilde namaz kılıp dua ettiği rivayet edilir. Ayrıca bu gecede küsler barıştırılır. Yakınlarımızı ziyaret ederek regâib kandillerini tebrik edebiliriz. Ölmüş yakınlarımızın ruhuna hediye etmek için Fatiha veya Yasin-i Şerif okunur. Tevbe edilir, Kuran-ı Kerim okunur. Kaza ve şükür namazları gibi namazlar kılınır. Ayrıca hayır işleri yapılabilir, fakir fukaraya yardım edilebilir. Esirgeme yurdundaki çocuklar veya huzur evindeki yaşlılar yada hastanedeki hastalar ziyaret edilerek hayır dualarını alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir