İzdivaçlarında nadiren mesut olurlar hisleri çabuk değişir ve aynı zamanda kıskançtırlar. Azim ve sebatları sayesinde her giriştikleri işte muvaffak olurlar. İlim öğrenmeye meraklıdırlar. Seyahat etmeyi de severler. Cömert ve sabırlıdırlar. Güler yüzlü oldukları için halk arasında makbul ve sevilen kişidirler. İdare ve müdarayı da severler. Yıldızname’ye göre Oğlak burcu 3 vasfa ayrılır.

 

Birinci Vasıf İzzeti nefislerine mağlupturlar. Ekseri çocukları kız olur. Öfkeleri şiddetli olup, hileye de meyyaldirler. Yaşları ilerledikçe fevkalade iyi ahlak ve takva sahibi olurlar. Sindirim sistemi hastalıklarına istidatlı oldukları için ağır yiyeceklerden sakınmaları gerekir. Bunun için çok su içmelerinde fayda vardır. Yeşil, mor, eflatun, kırmızı veya siyah renkli elbiseler giyip, parmaklarında da yakut, zümrüt veya zafir taşlı bir yüzük taşırlarsa mizaçlarıyla tam bir ahenk içinde olurlar. Hukukçu, bankacı, devlet memuru veya terzi olabilirler.

 

İkinci Vasıf Mevki, sahibi bir aileye mensup erkeklerle evlenmeleri muhtemeldir. Erkekler indinde bahtları açıktır. Haklarını istemekte ve almakta hem inatçı ve hem de sebatkardılar. Sinir hastalığına ve melankoliye istidatları vardır. Ayrıca hazımsızlıktan ve romatizmadan da müştekidirler. Çok tatlı ve ağır yiyeceklerden sakınmalarında, çok su içmelerinde fayda vardır. Sarı, siyah , yeşil, turuncu ve koyu kahverengi elbiseler giyip parmaklarına yakut veya zümrüt taşlı bir yüzük takarlarsa mizaçlarıyla tam bir ahenk içinde olurlar . Çok maharetli oldukları için daha ziyade el işlerinde başarılı olabilecekleri gibi, memur, kuyumcu ve satıcı olabilirler.

 

Üçüncü Vasıf Erkek ve kız çocukları olur, bazılarının ise hiç çocuğu olmaz. Yapmadıkları bir şey için itham edilmeleri ihtimali vardır. Mallarını lüzumsuz yere ve kadrini bilmeyenlere yedirirler. Hazımsızlık, romatizma ve melankoliye istidatlıdırlar. Çok tatlı ve ağır yemeklerden sakınmaları iyi olur. Çok su içmeyi adet edinmelerinde fayda vardır. Sarı, yeşil, turuncu veya siyah renkli elbiseler giyip, parmaklarına da kristal yahut yakut taşlı bir yüzük takacak olurlarsa mizaçlarıyla ahenk içinde olurlar. Ev ve el işlerinde başarılı olabilecekleri gibi ticarette de başarılı olabilirler. Ayrıca memur ve politikacı da olabilirler.

 

Hayat ve Maişeti Hayatı iyi ve geçimleri yerinde olur. Kalpleri temiz olup elleri de acıktır. Emindirler. Lisanları tatlı, sözleri düzgün olduğu için herkes tarafından sevilirler. Eğlenceyi zevk ve sefayı, bilhassa bağ, bahçe ve kırlarda gezmeyi severler.

 

Mal ve Ticareti Genç yaşlarda malları az, 30 yaşlarından sonra ise çok olur. Bu yaştan sonra servetleri artar. Fakat mallarını kendini bilmeyen, hamd ve şükretmeyenlere yedirirler. Bu kadınların bir miras veya bir piyango yüzünden zengin olmaları ihtimali de vardır. Hasılı, ömürlerinin sonuna kadar rahat bir hayat geçirirler.

 

Kardeşleri Kardeşlerinin çoğu kız olur. Fakat onlarla anlaşıp geçinemezler. Onlardan ayrı yaşamaları hayırlıdır. Eğer doğdukları anda asıl yıldızları merihe bakar vaziyetteyse kardeşleri erkek olur ve onlardan hayır görürler. Kardeşlerinin ekserisi kendilerinden önce vefat eder.

 

Ana ve Baba Münasebeti Ana ve babalarına muti ve hayırlı olurlar. Ebeveynleri de onlardan razı ve hoşnuttur. Annelerinden başka bir kadından da süt emmeleri ihtimali vardır. Büyük bir miras alırlarsa da pek faydasını görmezler, geldiği gibi gider.

 

Evlatları Ekseri evlatları kız olur. Çocukları yüzünden çok meşakkat çekerler. Daha sonra bir çocuk sahibi daha olurlar ve ondan hayır görürler ve çok mesut olurlar.

 

Hastalık ve İlletleri Ekseri hastalıkları romatizma, hazımsızlık, baş ve göz hastalıklarıdır. Bunlar için bal, zeytin yağı ve tereyağı gibi şerbetler içmek iyidir. Sık sık yıkanır ve ara sıra müshil alırlarsa çok faydasını görürler. Perhiz yapmaları, sabah aç karnına bal şerbeti içmeleri ve sakız çiğnemeleri de faydalıdır.

 

Evlilik Hayatı Beyaz tenli erkeklerle evlenmeleri uygundur. Başlarından iki nikah geçmesi ihtimali vardır. İki kere evlenecek olurlarsa birinci kocalarından vefat nedeniyle ayrılırlar. İkinci kocalarıyla ise ölünceye kadar yaşarlar. Genç yaşlarında talipleri çoktur. Fakat nişanlarının ekserisi bozulur. Ancak 25 yaşından sonra evlenirler.

 

Korku ve Ölüm Tehlikesi 3, 11, 24 ve 36 yaşlarında ölüm tehlikesi vardır. Bunları atlatırlarsa 70 yıl yaşarlar.

 

Yolculukları En hayırlı yolculuklar Çarşamba günü sabah saatlerinde başlayan, güneye veya doğuya doğru olan yolculuklardır. Çok seyahat ederler ve bütün yolculuklarından hayır görürler. Deniz yolculuğu kara yolculuğundan daha iyidir. Çok rüya görürler, fakat ekserisini uyanmadan unuturlar.

 

İzzet ve ikbali Bu kadınlar her nereye teveccüh ederlerse etsinler, bilhassa büyükler ve erkekler indinde muazzez ve muhterem olurlar. Dostlarının çoğu mevki sahibi kişilerdir. Kadri yüce bir erkekten çok fayda görürler. Hasılı talihleri yaver olup, herkes tarafından da sevilirler.

 

Emel ve Arzuları Çok şey isterler ve istediklerinin çoğuna da kavuşurlar. Tasarladıkları işleri yapmadan dönmezler . İhtiyarlıklarında salaha ve nimete kavuşurlar ve rahat içinde vefat ederler.

 

Düşman ve Hasetçileri Düşmanlarının çoğu kadın ve okuyup yazma bilenler arasındandır. Hile yaparlar ve bu yüzden çok zahmet ve meşakkat çekerler. Onlar için esmer tenli , orta boylu ve yüzünde bir yara izi bulunan kadından korku vardır. Bu kadın onların evlerinin dağılmasına çalışacağından çekinmeleri iyi olur. Kendi aileleri içinden de düşman ve hasetçileri vardır.

 

Hasılı, kadınlara dost, ahbap , eş ve ortak olarak tabiatı toprak olanlar uygundur. Tabiatı ateş olanlardan sakınmaları gerekir. Beyaz veya mavi renkli elbiseler giymeleri iyidir. Hayırlı günleri Cumartesi, hayırsız günleri ise pazardır. Pazar günü başlayan bir hastalıktan vefat etmeleri ihtimali vardır. Ayrıca Salı günü kocalarıyla cinsi münasebette bulunmaktan da kaçınmalıdır. Uğurlu madenleri kurşun ve gümüş, taşları ise yeşil veya mavi renkli olanlardır. Yeni ay gördükleri zaman bir kadın yüzüne bakarlarsa, o ay kendilerine mübarek olur. Dilekleri için Cumartesi günü müracaat ederlerse muvaffak olurlar. Başlarını batıya doğru koyup yatarlarsa rahat uyurlar.

 
İnsan ve cin şerrinden emin, herkes tarafından sevilmek isterlerse, mesud saatlerde misk, safran ve gül suyuyla ilgili duayı üzerlerinde taşımaları fayda verir. Bu duayı yazıp üzerinde taşıyan kimse Biiznillahi Teala bütün musibetlerden, insan ve cin şerrinden emin ve mahfuz olur. Bütün düşman ve hasetçilerine de galip ve muzaffer olur. Herkes tarafından sevilir. Her giriştiği işte de başarılı olur.
Canları sıkıldığı zaman türkü veya evc, ve mahur makamındaki şarkılardan dinleyecek olurlarsa çok faydasını görürler. Ayrıca çam veya kamelya kokuları sürünmelerinde de fayda vardır.

 
Hukukçu, bankacı devlet memuru, terzi, kuyumcu veya politikacı olabilecekleri gibi ticarette de başarılı olurlar. Ayrıca bunlara benzer meslekleri de seçebilirler. Yemek pişirmek ve yemek yemekle pek alakaları yoktur. Sofrada israfı sevmezler. Yetecek kadar basit yiyeceklerle iktifa ederler. En çok sebze yemeklerini ve meyveleri severler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir