Medyum Kağan
Medyum Kağan
Nazar nedir?
Nazar nedir?
Hadislerin insanı mezara kadar götürür dediği nazar nedir? Nazar korunmak için hangi duaları okumalısınız? Hepsi ve daha fazlası bu...
9 Eylül 2012 05:47
Font1 Font2 Font3 Font4
Medyum Kağan

Nazar kelimesi Arapça’dan dilimize yerleşmiştir. Nazar dilimiz Türkçe’de kötü göz anlamına gelmektedir. Nazarın varlığı Kuran-ı Kerim’de yer alan Kalam Suresi’nin 51 ve 52. ayetleri ile sabittir. Ayrıca nazarın varlığı bir çok Hadis’de de yer almaktadır. İslam Dini’nde olduğu gibi bütün dinlerde de nazar vardır ve gayrimüslimlerde nazara ”şeytan gözü” denilmektedir. Nazar Hadislerde de anlatıldığı üzere insanı ölüme kadar götürebilir.

 

Nazar daha çok sizi kıskanan haset eden, size özenen yada sizde veya her hangi bir eşyanız da gözü olan insanların size yansıyan kötü enerjisidir. Sadece insanlara nazar değmez, hayvanlara, ağaçlara, bitkilere de nazar değer.

 

Nazar Kuran-ı Kerim’de Kalem Suresi’nde şöyle anlatılmaktadır;

“Gerçekten o küfredenler Kur’an-ı işittikleri zaman az kaldı seni gözleriyle yıkacaklardı. “O, mutlaka bir mecnundur” diyorlar. Oysa Kur’an bütün alemler için büyük bir uyarıcıdır..” (Kalem Sûresi, 51-52)

 

Hadis-i Şeriflerde ise nazar şöyle anlatılmaktadır;

”Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar” (İbni Adiy)

”Ümmetimin yarısı nazardan ölür” (Taberani)

”Nazar neredeyse kaderi geçecekti. Nazardan Allah’a sığının” (Deylemi)

 

Nazar olanın okuması gereken dualar

Nazar değen kimse şifa için:Fatiha Suresi, Ayetü’l-Kürsî, Felâk Suresi, Nâs Suresi, okumalıdır veya sabah-akşam, Besmele ile 3 defa “Bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim”  okuyan, büyü, nazar ve zulümden korunur.”

 


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa