Kızılderililer, Zodyak kuşağını en iyi tanıyanlar arasında gelirler. Tarih sayfalarına baktığımızda gökyüzünün büyülü bilgeliğini yetkin bir şekilde kullandıklarını görürüz. Zodyak Kuşağı, Kızılderililere göre bir Şifa Çemberidir. İnsana özgü her türlü problemler bu çember sayesinde çözülebileceğine inanılırdı. Bu çemberin rehberliğinden faydalanarak, kendi yaşamlarına yön verirler ve önemli tarihlerini belirlerlerdi.

 

Yeniden doğuma inanan Kızılderililer doğum, ölüm-yeniden doğum üçlemini tanımayı isterlerdi. Bunu farklı yaşlarda değişen enerji akışını sağlamak ve şartlara adapte olmak için kullanabileceklerini düşünürlerdi. Açıklamalarına göre, her insanın doğum tarihi Şifa Çemberine giriş noktasını, bitkiler,hayvanlar, madenler gibi alemlere, yani dünyadaki yaşama katılımını belirlerdi.

 

Aylar ve Totemler

Kızılderili Astrolojisi’ne göre doğduğu ay  insanın şifa çemberine giriş noktasını ve madenler bitkiler, hayvanlar alemindeki başlangıç totemlerini belirler. Her ayın belli bir totemi ya da belli bir simgesi vardır ve o ayda doğan insanlar bunları paylaşırlar. Başlangıç toteminden, insan hem kendisi hem de yeryüzündeki diğer ilişkileri hakkında çok şey öğrenebilir. İnsan başka bir ayın bölgesinde bulunduğu zaman, o totemin belirgin özelliklerini kazanabilir ve yeni şeyler öğrenebilir. Öğrenme isteği ne kadar büyükse çember etrafındaki yolculuğu da o kadar ilginç olur. İnsanlar aynı totemden ve aynı aydan olsalar bile her zaman aynı özellikleri paylaşmaz. Siz de kendi toteminizi ve burcunuzu öğrenmek istiyorsanız, doğduğunuz ayı ve günü belirleyip, şifa çemberinizdeki yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

 

Kaplumbağa Kabilesi – Toprak:
Kaplumbağa kabilesinden olanlar, ilk ve en sağlam unsur olan toprakla ilişkili oldukları için dirençli kişilerdir. Toprak gibi, bu kişiler de dokundukları her şeye yardımcı olmak için çalışırlar. Bu kabileye ait olan Kızılderili burçları ise şunlardır: Yabankazı, Kunduz, Bozayı.

Kelebek Kabilesi – Hava:

Kelebek kabilesinden olan insanların temel unsuru havadır ve bu insanlar tıpkı çevremizi kaplayan hava gibi sürekli bir dönüşüm ve değişim içindedirler. Hava gibi, dokundukları kişileri nesneleri değiştirme güçleri vardır. Tıpkı beklenmedik yönden esen güçlü bir rüzgar gibi bir anda her şeyi karıştırabilirler. Kelebek insanları bedensel ruhsal ve duygusal olarak sürekli hareket halindedirler. Yaşam enerjileri onları, rüzgar gibi sarar ve yeni düşünceler, duygular getirir. Ancak hızlı ve ani enerji akımları nedeniyle ilgilendikleri konulardan birini gerçekten yakalamaları bazen zor olur. Bu kabileye ait olan Kızılderili burçları ise şunlardır: Su Samuru  Geyik, Karga.

Kurbağa Kabilesi – Su:

Kurbağa kabilesinden olan insanlar  hızla akan  değişen ve değiştiren bir unsur olan suya benzeyen özellikler taşırlar. Duyguları tıpkı su gibi her an hareket halindedir. Çevrelerinde olup biten ve içlerinde geçen her şey yüreklerinde güçlü bir biçimde yankılanır. Kurbağa insanları çok duygusal kişilerdir ve kendi duygularına bakmaksızın diğer insanların duygularını paylaşırlar. Bu kabileye ait olan Kızılderili burçları ise şunlardır: Puma, Ağaçkakan, Yılan.

Fırtına Kartalı Kabilesi – Ateş:

Fırtına kartalı kabilesinden olan insanlar her zaman güneşin parlak ışığına bürünmüş gibidirler. Ateş ve güneş gibi onlar da dokundukları ve ilişki kurdukları her şeyi aydınlatırlar. Temel unsurlara kadar iner, bunların üstüne gerçekten değerli olanı yeniden yaratırlar. İçlerindeki enerji hiç sönmeyen bir ateş gibi yanar, durur ve çevrelerindekileri de etkiler. Yarattıkları değişiklikler, içlerindeki çekirdeğin gücünden gelir. Herhangi bir şeyi değiştirebilmeleri için, o şeyin onların ışıklarının erişebileceği bir yerde bulunması yeterlidir. Fırtına kartalı insanları eylemcidir ve her zaman uğraş verebilecekleri yeni alanlar ararlar. Doğru yolu seçmek için hep içlerindeki ateşin gücüne başvururlar. İç güdüleri çok kuvvetlidir ve bundan yararlanmasını da iyi bilirler. Bu kabileye ait olan Kızılderili burçları ise şunlardır: Ala Doğan, Mersin Balığı, Wapiti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir