Medyum Kağan
Medyum Kağan
Hz Ali’de ebcetle ilgilendi
Hz Ali’de ebcetle ilgilendi
Hz Ali, Cafer-i Sadık, İbn Kemal gibi mübarek kişilerde ebcetle çok yakından ilgilenmişlerdir. İşte bu isimlerin ebcet hesabıyla yaptıkları yorumlardan sadece bir kaç...
19 Ağustos 2012 14:28
Font1 Font2 Font3 Font4
Medyum Kağan

Bu İşin Ehli Olan Alimlere Göre, Ebced Hesabı, Esrarın Anahtarıdır 

Cafer-i Sadık (r.a.) ve Muhiddin-i Arabî (r.a.) gibi esrâr-ı gaybiye ile uğraşan zatlar ve esrar-ı huruf ilmine çalışanlar, Bediüzzaman Said Nursi (r.a) gibi alimler bu hesab-ı ebcediyi gaybî bir düstur ve bir anahtar kabul etmişlerdir.(20) Konuyla ilgili birkaç misâl daha vermekte fayda vardır.

 

1) Hz. Ali ve Şura Suresi Yorumu: 

İzz b. Abdusselam’ın bildirdiğine göre: Hz. Ali, Şura Suresinin başında yer alan “Hâ-Mim-Ayın-Sin-Kaf” şifreli harflerden, Muaviye ile kendisi arasında vuku bulan hadiseleri çıkarmıştır.(21)

 

2) İbn Kemal ve Enbiya Sûresi Yorumu: 

“Andolsun Zikir’den sonra Zebur’da da: yeryüzüne iyi kullarım vâris olacaktır, diye yazmıştık.”(22) mealindeki âyetten İbn Kemal, Sultan Selim’in Mısır’ın Osmanlı ülkesine ilhak tarihini çıkarmıştır. Âyette Tevrat yerinde kullanılan “ez-Zikr” kelimesi, ebced hesabı ile konunun düğümünü çözen anahtar kelimedir. Âyette “ez-Zikr’den sonra” tabiri kullanılmıştır. Bu kelimenin ebced değeri (okunmayan lâm hariç) 921’dir. Mısır’ın fetih tarihi ise, hicrî 922’dir. Demek ki âyet işârî mânâsıyla hicrî 921’den sonra fethin gerçekleşeceğini ifade etmiştir.(23)

 


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa