Hint astrolojisi Jyotish olarak bilinen ve Hindistan kaynaklı bir astroloji türüdür. Hint astroloji sistemi en az 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Ancak yazılı kayıtlara alınmaya başlaması 5000 yıl öncesine dayandığından, genel kanı 5000 yıllık bir tarihi olduğu yönünde olsa da bu sistemin geçmişi çok daha eskidir.

 

Esas itibariyle Hint astrolojisi veya Jyotish, Hindistan da VEDA’lar olarak bilinen yazıtların bir parçası ve bölümüdür.  Veda, kelime anlamı olarak Sanskritçe de bilgi demektir. Vedalar, kutsal bilgiyi anlatan kutsal metinler topluluğudur. Vedic Astrolojisi veya Jyotish olarak bilinen Hint astrolojisi de işte bu evrensel zekânın bir parçasını taşıyan VEDA’ların bir bölümüdür. Bu nedenle de kutsal olanın dili veya Tanrının şifreli dili olarak da bilinir. Jyotish 4 bölümden oluşan Vedaların son bölümü olan “Vedangaların içinde yer alır. Vedik astroloji en basit haliyle ruhun yolculuğunu anlatır.

 

Ruhun yolculuğu nedir?

Hint sistemine göre, hayat bir aydınlanma yeridir. Bu hayata geliş ve gidiş nedenimiz tamamen aydınlanmadan geçer. Bu arada yaşadıklarımız ise bizim yolculuğumuza ve öğrenme, büyüme sürecimize eşlik eden durumlardan ibarettir. Hint felsefesine göre aydınlanma yani tekâmül etme sürecini ancak Reenkarnasyon ile düzeltebilir ve zamanı gelince tamamlayabiliriz.

 

Hindu filozoflara göre ruhun yolculuğu sırasında büyümesini tamamlayabilmesi için tek bir hayat yeterli değildir. Ruhumuzun ve saf bilincimizin aydınlanabilmesi için birçok kez bu hayatın çeşitliliğini deneyimlememiz ama deneyimlerden de dersler çıkarmamız gerekir. Yani bir anlamda Ruh her türlü deneyimi yaşayarak saflaşmak ve evrenle bütünleşmek istemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir