Medyum Kağan
Medyum Kağan
Ebced hesabı ile vefk
Ebced hesabı ile vefk
Vefk ilmin ana unsurlarından biride Ebced hesabıdır. Ebced bilmeyen biri vefk yapamaz. Ebced kelimeleri oluşturan harflerin rakamsal karşılığını bulma yöntemidir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) Ebced hesabı yapılmasında bir sakınca görmemiştir....
23 Haziran 2013 07:55
Font1 Font2 Font3 Font4
Medyum Kağan

Vefk ilmin ana unsurlarından biride Ebced hesabıdır. Ebced bilmeyen biri vefk yapamaz. Ebced kelimeleri oluşturan harflerin rakamsal karşılığını bulma yöntemidir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) Ebced hesabı yapılmasında bir sakınca görmemiştir. Hadis-i Şeriflerden tutunda, astroloji, yıldızname, vefk, büyü, mimarlık, geometri, kimya gibi bir çok alanda Ebced kullanılmıştır ve günümüzde de halen kullanılmaktadır.

 

Ebced aynı zamanda bir çeşit matematik işlemidir. Ebced hesabıyla harflerin rakamsal karşılığı, harflerden oluşan kelimelerin, kelimelerden oluşan cümlelerin rakamsal karşılıkları bulunur. Vefk ilminde bu işleme Nutk etme denir. Her harfin bir rakamsal değeri vardır. Tıpkı pi sayısı gibi. Arapça harfleri, Arapçayı ve bu harflerin rakamsal değeri bilmeyen biri asla vefk yapamaz, yapsa bile vefki yanlış yapar vefkde amacına ulaşmaz. İşte Arapça harfler ve Ebced değerlerinin yer aldığı tablo.

 


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa