Büyü etkilemek anlamına gelen bir kelime olup Arapça karşılığı sihirdir. Kuran-ı Kerim’de Bakara Suresi 102. ayetinde de anlatıldığı gibi Harut ve Marut isimli iki melek tarafından dünyaya öğretilmiştir. Büyünün tarihi M.Ö 3000 yıllarına dayanmaktadır. Büyü, ak büyü ve kara büyü olmak üzere ikiye ayrılır. Ak büyü iyilik amaçlı, kara büyü ise kötülük amaçlı yapılan büyülerdir.

 

H.z Aişe annemizden rivayet edildiğine göre Peygamberimiz H.z Muhammed (sav)’de büyü yapılmıştır. Peygamberimize büyü yapıldıktan sonra Felak ve Nas sureleri Peygamber efendimize nail olmuş. Peygamber efendimiz kendisine yapılan büyünün etkisinden Felak ve Nas sureleriyle kurtulmuştur. Felak Suresi 4. ayetinde de belirtildiği gibi (”Düğümlere üfleyen büyücülerin şerrinden sana sığınırım”) büyü ve büyücülerin şerrinden Yüce Allah’a sığınılmalıdır.

 

Özellikle de peygamber efendimize yapılan bu büyüden sonra İslam Dini’nde büyünün yapılması ve yaptırılması haram kılınmıştır.

 

Şeytani güçlerin ve nefislerinin kurbanı olmuş bir çok insan tarafından hala büyü yapılmakta ve yaptırılmaktadır. Eski Mısır ve Hititlerde büyü çok meşhurdu. Arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkarılmış bir çok büyü örneğine günümüz müzelerinde raslamak mümkündür. Günümüzde büyü Avrupa’nın göbeğinde Romanya’da, Orta Asya’da özellikle de Şamanlar ve Tatarlarda çok önemli bir yere sahiptir.

 

Büyü cinlerin vasıtasıyla yapılan bir etkidir. Büyü, büyü yapılacak kişiye ait saç, kıl, tüy, elbise parçası gibi bir çok nesneye okumak düğüm atmak suretiyle yapılır. Bunların dışında da binlerce çeşit büyü yöntemi vardır. Büyü yapılacak kişiye ait bir nesne yoksa da o kişinin ismine de büyü yapılabilir. Büyücüler büyü yapmak için domuz yağı, yarasa kanı, kertenkele, mezar toprağı, ölmüş insan kemiği, koyun bağırsağı, eşek dili, şeytan tırnağı gibi şeyleri kullanırlar.

 

18 yıllık mesleki hayatımda da kendi öz evladına, eşine, sevgilisine anne ve babasına büyü yaptıran binlerce insan görüp tanıdım, evlerde, iş yerlerinde bulunan sayısız büyülere şahit oldum.

 

Yüce Allah’ın Resulu H.z Muhammed (sav)’i etkileyen büyü yapıldığı zaman herkesi etkiler. Beni büyü tutmaz diye birşey yoktur, ancak hıfz ayetleri ve bazı esmaların vefkleriyle büyünün etkisinden korunmak mümkün olabilir. Bir büyünün tesirini etkisiz hale getirmek, o büyünün nerede nasıl ve ne zaman yapıldığının belirlenmesiyle mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir