Venüs, Güneş’e en yakın ikinci gezegen olarak bilinir. Dünya’dan bakıldığında Güneş’e açısı 48 dereceden fazla olamaz. Burçlar kuşağında ise sadece Güneş’in bulunduğu burç veya yanındaki burçlardan birinde bulunabilir. Örneğin, Güneş Boğa’dan geçiyorsa, Venüs’ün Boğa’da, Koç’ta veya İkizler’de olabileceğini düşünebilirsiniz. Venüs etkileri kimi, neyi, nasıl seveceğinizi gösterir. İnsanı çığlık atacak kadar sevindiren, mutlu eden, tatmin duygusu veren, Venüs etkileridir. Sevdiğiniz kişiyi nasıl etkileyebileceğinizi Venüs’ün haritanızda bulunduğu eve göre öğrenebilirsiniz. Yaşamın sabun köpüğü gibi işleri, insanlara nasıl hoş görünebileceğiniz, ilişki kurma şeklimiz, paraya olan tutkularımız, gevezelikler, eğlenceler, hep Venüs yönetimindedir. Yani Venüs, hayatın olumlu ve neşeli yönlerini simgeler.

 

Dış dünyada ilişki kurduğunuz birisi, iç dünyanızı huzurla dolduruyorsa, bunun nedeni, Venüs açılarınızdır. Güzelliklerle ve genel zevklerle ilgilidir: Hoşlandığınız insanlar ve yerler, çikolata ve şekerlemeler, ipek çarşaflar, güzel müzikler… Tüm bunlara nasıl sahip olacağınızı, Venüs’ün haritadaki yerleşimini izleyerek ulaşabilirsiniz. Sevdiğiniz insana bakarken nasıl içiniz ısınır, yeni aldığınız arabaya binerken nasıl içiniz kaynar ya da telesekreterinizde “seni seviyorum” mesajı bulduğunuzda nasıl hissedersiniz? İşte bütün bunları Venüs yönetir. Venüs astrolojide sevgi, güzellik, lüks, sosyal olaylar ve güzel sanatları yönetir. Değerli eşyalar, para, kontratlar, anlaşmalar, ortaklıklar, ilişkiler, barışma ve adaletle ilgili olan olaylar Venüs ile ilişkilendirilir. Boğa ve Terazi burçlarının yönetici gezegenidir.

 

Venüs’ün Doğum Haritasındaki Gücü

Venüs, Boğa ve Terazi burçlarını yönetir. Ya da Venüs, Boğa’da ve Terazi’de dignifiye (dignified) olmuş denir. Venüs, bir doğum haritasında Boğa veya Terazi burcundaysa, kişinin hayatında Venüs’ün bulunduğu ev konuları daha ön plana çıkacaktır. Zodyak’ta doğal olarak 2. ev Boğa, 7. ev Terazi burcundan başladığı için Venüs 2. evde ve 7. evde kuvvetlidir. Bir gezegen, yönettiği burcun karşısındaki burçta zararlı pozisyonda çalışır. Bu duruma gezegenin zararlı (detriment) olduğu yer denir. Venüs, Koç, Akrep burçlarında ve 1., 8. evlerde zararlıdır. Venüs’ünüzün bu iki burçtan birindeyse bu burçların bulunduğu en konularına ve açılarına hakimiyetiniz zorlaşır, istenmedik olaylarla sık sık karşılaşabilirsiniz.

 

Gezegenler, yönettiği burçlarının dışında, enerjilerini rahatlıkla ifade edebildikleri başka bir burç da bulunabilirler. Gezegen, burada bir yönetici gibi çalışamaz ama enerjisini yansıtması kolay ve akıcıdır. Buna yükselim ya da eksaltasyon (exaltation) denir. Venüs, Balık burcunda ve 12. evde yükselir. Gezegenler yükseldiği burcun karşısındaki burçta rahat edemezler. Bu duruma ise gezegenin düşüşü (fall) denir. Venüs, Başak burcunda ve 6. evde düşer.

 

Venüs’ün Astro Vücut Dili

Venüs’ü çok sert etkileşim içinde olan kişilerin cinsel hastalıklara karşı çok dikkatli korunmaları gerekiyor. Venüs, astrolojik olarak vücutta deri, saçlar, kirli kan ve toplardamarlarla ilgili konuları temsil eder. Ayrıca bademcikler, seks organları, yumurtalıklar, er bezleri ve hormonlar, tiroit, üst böbrekler ile ilgili sorunlar, vücudun enerji verici karbonhidratları yakmasındaki tabiatı, Venüs açıları ile görülebilir. Transitte veya doğum haritasında Venüs, ters etkiler altına girdiğinde, hipoglisemi, diyabet riski artabilir. Ayrıca zayıf Venüs açıları, kan akışından bir problem ve kan damarlarının duvarlarının zayıflığını gösterecektir. Asitli besinlerden kaçınmak, kanın alkalize edilmesinde yararlıdır.

 

Venüs’ün konumu, duygusal dünyanızın karakteristik özelliklerini gözler önüne serer. Pek çok hastalık, moralin bozuk olduğu üzüntülü zamanlarda ortaya çıkar. Duygusal dalgalanmalarda vücudumuz fazla tiroksin salgılar. Bu salgı, kana doğrudan karışarak, kalbe ve damarlara baskı yaparak, riskli durumlar doğurabilir. Venüs açılarına bakarak, yumurtalık ve er bezi hormonlarının nasıl çalıştığı hakkında da bilgiler edinilebilir. Haritaları incelediğinizde, Venüs-Mars açıları olan kişilerin, cinsel ilişkilerini yoğun yaşayan kişiler olduğunu görebilirsiniz. Bunun sebebi, fazla salgılanan cinsiyet hormonlarıdır. Venüs’ün zayıf açılarında kişi çok hassastır. Hassasiyet ilk olarak deri ve saçlarla ilgili problemler yaratacaktır. Tiroit bezinin düzensiz salgıları, deri problemlerine ve vücuttaki su dengesinin bozulmasına sebep olabilir. Bakırın astrolojik yöneticisi Venüs’tür. Kanın yapımı için, gerekli E vitamini ve bakır, besinlerden yeterli düzeyde alınmalıdır. Böbreklerin çalışma düzeni de dolaylı yoldan Venüs açıları ile anlaşılabilir. Toksit maddeleri ve asitleri filtre eden böbrekler iyi çalışmazsa ortaya çıkan ürik asit, vücuda zarar verecektir.

 

Doğum haritasında Venüs’ü çok sert açı almış kişilerin frengi (Mars ve Satürn açıları ile), bel soğukluğu (Neptün açıları ile), uçuk ve AIDS’e (Mars, Satürn, Neptün, Plüton açıları ile) karşı daha dikkatli olmaları gerekir. Bu kişiler AIDS’e yakalanırlarsa kan damarlarının duvarları daha kolay zarar görür, vücut daha fazla E vitaminine ihtiyaç duyar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir